HERMANEK clanky: článek 7
Atelier Miloslav Heřmánek
Grafické návrhy a DTP, web development, 3D modelování, design a interier, architektonická koncepce
One man show: 25 years on the stage...
Multiprofesní zakázky

Animace

Prezentační animace

Ta tam je doba, kdy byl čtenář ochoten číst dlouhé texty, aby se něco dozvěděl. Uživatelé jsou pohodlní a chcete-li jim něco sdělit, je nutné aby je to bavilo. Už nestačí obyčejný obrázek, musí se to alespoň hýbat.

K tomu slouží animace. Rozpohybovat lze skoro cokoli. Obyčejnou kresbu i 3D model na webu (zde je nejpodporovanější technologie WebGL).

Didaktické animace

Trocha dobrodružství, něco vtipu, vizuální efekty a malá pointa. Tak to funguje.

Je-li cílem vysvětlit, jak co funguje, je animace ideální způsob. Je to názorné a zároveň zábavné. Multimediální interaktivní výukové materiály navíc jsou v módě. Může za to rozvoj potřebných technologií a marketingové úsilí jejich distributorů. A profitují na tom všichni. Jen vydavatelé papírových knížek si trhají vlasy (a docela je chápu).

Interaktivní animace

Když někam kliknu, něco se stane. Mohu něco někam posunout a ono to cosi provede. Počítačové hry inspirují a nastavují laťku hodně vysoko. Vnést interaktivitu dovoluje řada technik, osvědčeným prostředkem byl Adobe Flash (svou pozici si marně snažil vydobýt i Silverlight). Dnes animace děláme hlavně postavené na programování v javascriptu a možnostech HTML5 (canvas) + CSS3. Pro 3D je už široce podporovaná technologie WebGL. Výhodou je, že interaktivní animaci lze zobrazit ve webovém prohlížeči nezávisle na použitém zařízení (PC, mobil, tablet,...).

K dispozici je nepřeberně nástrojů a pomocných knihoven, revoluce probíhá. O to je to zábavnější.

 

© 2005-2017 Miloslav Heřmánek | Miloslav Design

CZIN.eu ONCZ.NET